Powodem pękania płytek są najczęściej zmiany pogody.  Temeratury zimą mogą sięgnąć -30, a latem +50.  Jeżeli użyto niewłaściwych materiałów, to powierzchnie wykończone płytkami nieustnnie się odkształcają i  w małe szczeliny i rysy wpada woda, która ostatecnie doprowadza do dużych pęknięć i odpadnięć całych płytek.

W Polsce płytki powinny być nieszkliwowe, mrozoodporne i antypoślizgowe. Również zaprawy powinny mieć na opakowaniu napisane , że są wodoodporne i mrozoodporne. Płytki na zewnątrz powinno się nakładać podwójnie smarując ( płytkę i klejoną powierzchnię), aby nie pozostały puste przestrzenie,w które może dostać się woda.

Niewielkie  nierówności możemy korygować zaprawą cementową samopoziomującą. Duże nierówności korygujemy przy użyciu betonu o dobrych właściwościach. Podłoże należy przed wylaniem betonu porządnie zwilżyć, aby zapobiec odciąganiu wody ze świeżo wylanego betonu.

Inną przyczyną powstawania pęknięć jest nie pzosotawienie dylatacji, czyli szczeliny 1-2 cm oddzielającej posadzkę schodów od ściany zewnętrznej domu lub innych krawędzi.

Tagged with:
 

Comments are closed.Facebook login by WP-FB-AutoConnect