Poniżej znajdziesz tylko informacje o podstawowych rodzajach tapet i to tylko tych najczęściej kupowanych. Opis dotyczy materiałów, z których zrobiona jest tapeta.
- Ze względu na powierzchnię, która będzie miała kontakt z klejem, rozróżniamy tapety papierowe i flizelinowe.
- Tapety papierowe zmieniają swój rozmiar pod wpływem wilgoci i to nie raz o kilka milimetrów, co ma istotny wpływ na wygląd łączenia. Wymagają one starannej aplikacji kleju na tapetę i przestrzegania czasu namaczania poszczególnych brytów tak, aby dobrze spasować je na styku.
- Tapety flizelinowe mają specjalne podłoże. Nie zmienia ona swojej objętości po kontakcie z klejem i na ogół należy aplikować go tylko na ścianę.
- Jeżeli chodzi o wierzchnią stronę tapety, to jest trochę nieporządku w nazewnictwie, ale generalnie najczęściej spotkamy się z podziałem na tapety papierowe i winylowe.
- Winylowe to takie, które są pokryte warstwą polimerową. To oznacza, że powinny być one bardziej odporne na zabrudzenia i mieć lepszą klasę zmywalnością. Zawsze jednak powinniśmy starannie przeczytać informacje zawarte na etykiecie tapety. Dużo możemy odczytać z symboli na etykiecie.
- O symbolach można przeczytać tutaj.
- Warstwa winylowa może przybierać różną grubość i strukturę. Błędem jest jednak myślenie, że skoro tapeta jest nieco grubsza, to pokryje nam to nierówności w ścianie. Tak nie będzie, ponieważ kiedy padnie na nią światło słoneczne lub z lamp w pomieszczeniu, to nierówności będą nadal widoczne.
- Wspomnieć należy jeszcze o tapetach, które mają klej w sobie i aktywuje się on dopiero po namoczeniu tapety. Tapety z klejem także są oznaczone odpowiednim symbolem i szczegółową instrukcją klejenia.